Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 5 stycznia 2016

HISTORIA ŻYCIA WSZECHŚWIATA - WSZELKIEJ CYWILIZACJI - Cz. CXV

CZASY POKOJU 

KSZTAŁTOWANIE SIĘ PIERWSZYCH

HISTORYCZNYCH CYWILIZACJI 

(ok. 7 270 r. p.n.e. - ok. 3 450 r. p.n.e.) 

Cz. II


"BOGOWIE" I "PANOWIE"

WIELKA MIGRACJA ARIÓW NA

MEZOPOTAMIĘ 

(ok. 6 500 - 6 000 r. p.n.e.)






 ARYJSKO-ANATOLIJSKIE MIASTO-PAŃSTWO
CATAL HUYUK




PIERWSZA MIGRACJA ARIÓW
LUD HASSUNA


Ok. 6 500 r. p.n.e. na tereny dzisiejszej Mezopotamii, ruszyła z terenów Tybetu, Kazachstanu i Iranu, pierwsza grupa aryjskich plemion, która otrzymała nazwę ludu Hassuna (lub też ludu X). Byli to pierwotni potomkowie późniejszych aryjskich Sumerów, grupa plemion, która przybyła w te tereny najwcześniej (ok. 6 000 r. p.n.e. przybędą jeszcze dwie inne grupy - jedna aryjska - będą to bezpośredni potomkowie Sumerów, druga zaś aryjsko-semicka, wywodząca się od kolonistów z planety Hebra, zmieszanych następnie z rodem Noego). Ci którzy przybyli, tytułowali się ... "Panami", czyli władcami i posiadali dość bogatą tradycję rodowo-plemienną. Ustępowali jednak znacznie pola dotychczasowym władcom Mezopotamii (czyli Nibiruanom), pod względem tak cywilizacyjnym, jak i technologicznym. Ich pojawienie się jednak, nie spowodowało jakiejkolwiek kontrakcji ze strony "bogów", można nawet rzec że byli oni przez tamtych wyczekiwani. 

Pierwszym miastem, w jakim mieli się osiedlić "Panowie", było Eridu (zostali tam powitani przez Enkiego i uznali go za swego króla). To właśnie dzięki napływowi owego ludu, Eridu w szybkim czasie urosło do rangi najpotężniejszego ośrodka miejskiego Mezopotamii. Potem zaczęły powstawać aryjskie osady w miejscu późniejszych sumeryjskich już miast, takie jak: Girsu, Ur, Uruk i Nippur. Ich głównym ośrodkiem plemiennym (gdzie znajdowali się w zwartej liczbie), były jednak ziemie pomiędzy górami Zagros a rzeką Tygrys. Tam nad rzeką Kercha powstały takie miasta jak: Boneh Fazili, Czoga Misz, Tepe Guran, bliżej Tygrysu zaś Ali Kusz, w rejonie rzek Kercha i Dijala - osady Czoga Maran, Tepe Sarab i Czoga Mami. Następnie w rejonie północnego Tygrysu: Samarra i Tell es-Sawwan. Dalej na północ miasto Dżarmo, Shusharra, Hassuna (od którego to ośrodka swą nazwę wzięło to całe aryjskie plemię), Niniwa, Kul Tepe, Yarim Tepe, Tell Abu Dhahir, Tell Madhur, Czagar Bazar, Tell Halaf, Tell Hamman, nad samym Eufratem zaś: Baghouz, Karkemisz, Buqraz i Abu Hureyra (te dwa ostatnie miasta, zostały po prostu zasiedlone przez Aryjczyków, którzy zdominowali tam lub wypchnęli stamtąd dotychczasową ludność tych miast).

Na "Świętej Ziemi" Dil-Mun (tereny dzisjejszej Palestyny i Syrii), powstały następujące aryjskie ośrodki: Tell Dżudeideh, Tell Sukas, Hammam, Labue, Byblos, Tell Ramad i Askalon. Przejęte zaś zostały (na tzw.: "ludności tubylczej"), miasta w: Ugarit i Jerychu. Dalej na północy, Ariowie (z plemienia Hassuna) założyli następujące osady: Sakcagozu (południowo-wschodnia Anatolia), Tars i Mersin w rejonie gór Taurus, Can Hassan, Suberde, Hacilar, Baycesultan, Karoglan i oczywiście sławne Catal Huyuk (miasto bez ulic). Opanowali również Chirochitę na Cyprze i założyli osadę Hagia Gala na greckiej wyspie Chios.

Aryjscy Hassunowie, przenieśli do Mezopotamii swoje własne tradycje i zwyczaje. Na czele każdego z poszczególnych szczepów plemiennych, stali wybieralni wodzowie, którzy bardzo szybko przestali być wybieralni i stali się lokalnymi miejskimi kapłanami "bogów" z Nibiru. Bardzo ważna była tutaj funkcja kapłana, gdyż posiadał on praktycznie nieograniczoną niczym władzę (jego wyroki stawały się tożsame z wyrokami lokalnego boga). Była to jednak cywilizacja typowo rolnicza i ludność tej kultury skupiała się raczej na wsiach (miasta służyły "bogom", kapłanom i elicie). Jednak niektóre miasta (takie jak Eridu, Tell Madhur, Ugarit, Askalon, Karkemisz, Jerycho czy Catal Huyuk), urosły do roli wielkich ośrodków, w których zajmowano się różnymi gałęziami przemysłu i handlu. Nastąpiło też gwałtowny wzrost zasiedlenia poszczególnych ośrodków (najbardziej zaludnionym w tym okresie ośrodkiem miejskim stało się właśnie Catal Huyuk, które liczyło ponad 6000 mieszkańców). 



CDN.

1 komentarz:

  1. ... "Ci którzy przybyli, tytułowali się ... "Panami", czyli władcami i posiadali dość bogatą tradycję rodowo-plemienną. Ustępowali jednak znacznie pola dotychczasowym władcom Mezopotamii (czyli Nibiruanom), pod względem tak cywilizacyjnym, jak i technologicznym. Ich pojawienie się jednak, nie spowodowało jakiejkolwiek kontrakcji ze strony "bogów", można nawet rzec że byli oni przez tamtych wyczekiwani"... Lach = Pan. Wychodzi więc na to, że byli to... nasi rodzimi Słowianie a dokładniej (albo i nie bo określenie #Lech/Lach > Pan# mogło dopiero "ukształtować" się 4000 lat później) Lechici. Aczkolwiek Lechici może nie bo początek państwa Lechickiego datuje się na około 1740 rok p.n.e., kiedy to pierwszym naszym królem na tym terenie został (pochodzący z Iranu) król Sarmata. dlatego tę migrację prędzej można podpiąć pod Słowian (różne szczepy - Scytowie, Wandalowie, Sarmaci).

    OdpowiedzUsuń