Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 28 czerwca 2016

WIELKIE RZYMSKIE WAKACJE - Cz. III

CZYLI DAWNE SPOSOBY SPĘDZANIA

WOLNEGO CZASU


CEZAR I KLEOPATRA

DWA MIESIĄCE ZABAW I FIGLI NAD NILEM

 Cz. II


 MAREK TULLIUSZ CYCERON




CO MA "PIERNIK DO WIATRAKA"
CZYLI RUBIKON A EGIPT





"PRZYSIĘGAM, ŻE OCALIŁEM OJCZYZNĘ"


Były to słowa ustępującego z końcem 63 r. p.n.e. z piastowanego przez rok urzędu konsula (najważniejszego urzędu politycznego Republiki Rzymskiej), Marka Tulliusza Cycerona. Wypowiedziane zostały one na wyraźne żądanie Cecyliusza Metellusa Neposa, który zażądał, by ustępujący ze stanowiska Cyceron przysiągł, że w czasie swego konsulatu rządził zgodnie z prawem. Było to przewrotne żądanie gdyż powszechnie było wiadomo że Cyceron otwarcie złamał prawo w czasie swych rządów, oczywiście wszystko po to, aby zdławić bunt Lucjusza Sergiusza Katyliny i wspierających go, niezadowolonych z zaistniałej rzeczywistości, często zbankrutowanych arystokratów, oraz sporej grupy dawnych kolonistów Lucjusza Korneliusza Sulli, zwanych teraz "katylińczykami" (o którym to piszę w innym temacie). Cyceron otwarcie złamał prawo dnia 5 grudnia 63 r. p.n.e. nakazując uśmiercić uwięzionych dwa dni wcześniej stronników Katyliny, którzy mieli przygotować zamach stanu w stolicy (podczas gdy sam Katylina tworzył armię w Etrurii), jednak mieli za długie języki i wypaplali o swym zamiarze, przebywającym wówczas w Rzymie emisariuszom galijskiego plemienia - Allobrogów, którzy o wszystkim poinformowali konsula Cycerona, a ten cały senat. 


CYCERON POTĘPIAJĄCY KATYLINĘ PRZED SENATEM



A gdzie Cyceron złamał rzymskie prawo? 21 października tego roku w Rzymie ogłoszono (na wniosek Cycerona), stan wyjątkowy, ze względu na spodziewaną próbę opanowania miasta przez katylińczyków. Specjalna rezolucja senatu w tej sprawie, nie dawała jednak konsulowi prawa do skazania na śmierć obywateli rzymskich, bez odpowiedniego procesu sądowego (a tak właśnie się stało). Tym bardziej, że zatrzymani spiskowcy, nie posiadali przy sobie broni, co mogło świadczyć o ich niewinności i powinno się (zgodnie z prawem), postawić ich przed sądem, celem udowodnienia im iż brali udział w spisku i dążyli do siłowego przejęcia miasta. Takiej szansy jednak nie otrzymali, Cyceron bowiem (po wygłoszeniu odpowiedniej mowy przed senatem), przekonał senatorów do zagłosowania nad karą śmierci. To było jawne złamanie prawa, stąd właśnie przewrotne żądanie nowo wybranego (na rok 62 p.n.e.) trybuna Cecyliusza Metellusa Neposa: "Przysięgnij, że rządziłeś zgodnie z prawem". Cyceron odpowiedział właśnie w sposób, jaki zamieściłem na początku tego posta. Katylina i jego zwolennicy ostatecznie zostali rozbici w bitwie pod Pistorią (62 r. p.n.e.), w której to Katylina stracił życie.

Cofnąłem się o ponad dziesięć lat wcześniej co do wydarzeń egipskich, ponieważ trudno byłoby pojąć to co działo się w Rzymie w roku 51 p.n.e. bez cofnięcia się do czasów upadku Katyliny. Tak więc po stłumieniu w zarodku rzymskiego powstania katylińczyków, oraz po ostatecznej klęsce i upadku Katyliny, Cyceron stał się ... najpopularniejszym politykiem w Rzymie. W 62 r. p.n.e. wystąpił z powszechnym hasłem zgody wszystkich Rzymian: "Concordia Ordinum" ("Wzajemna zgoda" lub "Wzajemna harmonia"). Tym bardziej że sprawa była poważna. Samo w sobie bowiem pytanie (czy raczej żądanie) Neposa (pochodzącego ze starej optymackiej rodziny Cecyliuszów), nie stanowiło większego niebezpieczeństwa (dla Cycerona), problem polegał jedynie na tym ,że że młody i ambitny Metellus Nepos, żądny kariery i sławy, musiał podczepić się pod któregoś ze sławniejszych polityków, którzy umożliwiliby mu dalszą ścieżkę kariery politycznej. Pech chciał, że Nepos był akurat człowiekiem ... Pompejusza. A dlaczego "pech"? Ano dlatego, że zarówno Cyceron jak i Pompejusz byli dotąd sojusznikami, a sam Cyceron wielokrotnie występował przed senatem w roli obrońcy interesów Pompejusza. Teraz jednak najwidoczniej ich sojusz dobiegł końca, skoro Cyceron otrzymał tak jawny atak ze strony człowieka wspieranego przez Pompejusza. Czyżby ich sojusz definitywnie przestał istnieć? Aby jednak odpowiedzieć sobie na to pytanie należy się cofnąć o kolejne trzy lata (do 65 r. p.n.e.) .


ZNALEZIENIE CIAŁA KATYLINY PO BITWIE POD PISTORIĄ
     




CDN.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz